کاج مطبق

راهنمای کامل نگهداری از کاج مطبق

کاج مطبق یک درخت همیشه سبز با شکوه و متقارن است که در داخل خانه با نور زیاد رشد می کند. کاج مطبق در اندازه های مختلف وجود دارد. به اندازه ای کوچک می تواند باشد که روی یک میز قرار بگیرد و به اندازه ای بزرگ می تواند باشد که گوشه ی یک اتاق با سقف های بلند را پر کند. کاج مطبق دارای شاخه های طبقاتی و تقریبا مثلثی است که با صدها برگ سبز روشن و سوزنی پوشیده شده است. یک گیاه سالم، که در نور روشن رشد می کند، دارای شاخه هایی است که به طور متراکم و به شکل چرخشی روی هم قرار گرفته اند. برگ های جدید به رنگ سبز روشن هستند و برگ های قدیمی طبقات پایین، رنگ تیره تری دارند. خب حالا بیایید به سراغ شرایط نگهداری این گیاه آپارتمانی بسیار زیبا برویم.

 

نور مناسب برای کاج مطبق

وقتی یک کاج مطبق را از گلخانه خریداری می کنید و به خانه می برید، یک مکان مناسب برای آن انتخاب کنید. این گیاه بهترین رشد را زمانی دارد که نور زیاد و غیر مستقیم داشته باشد. اگر بتوانید یک ساعت نور مستقیم صبحگاهی و نور روشن و غیر مستقیم در بقیه روز را به کاج مطبق بدهید، گیاهتان را بسیار خوشحال می کنید. در تابستان که نور خورشید با شدت بیشتری می تابد، مراقب باشید که نور مستقیم به آن برخورد نکند. هر چقدر نور بهتر و بیشتری دریافت کند، رنگ برگ های سوزنی اش سبز تر و زیباتر خواهد بود. برای اینکه گیاهتان کج نشود، هر هفته به اندازه یک چهارم دایره گلدان تان را بچرخانید تا همه قسمت های گیاه به یک اندازه نور بگیرند.
اگر نور زیادی به خانه شما وارد نمی شود، بهتر است یک چراغ رشد داشته باشید. چراغ رشد به کاج مطبق شما کمک کند که درخشندگی و شادابی لازم را داشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر، راهنمای ما درمورد چراغ رشد را بخوانید.

کاج مطبق

آبیاری کاج مطبق

این گیاهان خاک مرطوب را دوست دارند ولی نه خاک خیس. برای اینکه خاک را مرطوب نگه دارید، فقط آبیاری تنها مهم نیست بلکه نوع خاکی که برای گلدان استفاده می کنید هم مهم است. (در ادامه درباره این موضوع صحبت خواهیم کرد) برای آبیاری، آب را بطور مساوی روی همه بخش های خاک بریزید تا زمانی که مقداری آب از زیر آن خارج شود. بعد از نیم ساعت، آب اضافی که در زیر گلدانی جمع شده است را دور بریزید. کاج مطبق هم مثل خیلی از گیاهان آپارتمانی دیگر، دوست ندارد در محیط خیس باشد.
گیاهان جوان تر نسبت به کاج های بالغ تر نیاز به آبیاری بیشتری دارند. میزان آبیاری با توجه به سن گیاه شما، گرمای خانه شما، میزان نور و رطوبت بستگی دارد که هر خانه ای با خانه دیگر متفاوت است. پس گیاه تان را بشناسید! انگشتتان را به خاک بچسبانید و زمانی که قسمت بالایی خاک خشک شده باشد، زمان مناسبی برای آبیاری است. وقتی که روزها شروع به خنک شدن کردند و فصل سرما فرا رسید، کاج مطبق شما به آبیاری کمتری نیاز دارد.

 

رطوبت

از آنجایی که کاج مطبق یک گیاه گرمسیری است، رطوبت زیاد را دوست دارد. 50 درصد یا حتی بیشتر! اگر هوای خانه شما خشک است، راه های مختلفی وجود دارد که می توانید رطوبت را افزایش دهید تا کاج مطبق تان را شاد و سالم نگه دارید. اگر در خانه تان گیاهان آپارتمانی دیگری هم دارید، همه گیاهانتان را به هم نزدیک کنید. زمانی که تمام گل های آپارتمانی را نزدیک به هم قرار می دهید، باعث افزایش رطوبت نسبی در محیط می شوید.
گزینه دیگر برای افزایش رطوبت، درست کردن جزیره است. یک زیرگلدانی بزرگ تر از سایز گلدان تان را انتخاب کنید و آن را پر از سنگ ریزه کنید. زیر گلدانی را پر از آب کنید اما مراقب باشید که آب بالاتر از سنگ ریزه ها نیاید. سپس گلدانتان را روی این سنگ ریزه ها قرار دهید. با درست کردن جزیره، به افزایش سطح رطوبت کمک خواهید کرد. یک راه دیگر هم برای تامین رطوبت کاج مطبق، غبار پاشی آن است. در اوایل صبح غبارپاشی را انجام دهید تا احتمال رشد قارچ و باکتری را کاهش دهید.

کاج مطبق

کوددهی کاج مطب

به طور کلی کود دادن به گیاهان ایده خوبی است. کوددهی به گیاه کمک می کند تا مواد مغذی ای که نمی تواند به راحتی جمع آوری کند را در دسترس گیاه قرار بدهد. اگر کود دهی را بطور مرتب انجام دهید، کاج مطبق شما سریع تر رشد می کند. کوددهی را بیشتر در فصل های بهار و پاییز انجام دهید که گیاه بطور فعال در حال رشد است. از کود های مایع، هر سه هفته یک بار می توانید به گیاه بدهید.

 

هرس کردن کاج مطبق

شاخه های پایینی این گیاهان آپارتمانی با رشد این گیاه، قهوه ای می شوند و می میرند. این یک فرآیند طبیعی است و جای هیچ نگرانی نیست. شاخه های مرده پایینی را با یک قیچی باغبانی، جدا کنید.

 

حرف آخر

خب حالا برای اینکه از یک کاج مطبق نگهداری کنید و آن را برای سال های زیادی شاد و سالم نگه دارید، آماده شده اید. فقط به یاد داشته باشید که نور زیاد و غیر مستقیم به آن بدهید، مطمئن باشید که خاک زهکشی خوبی دارد و آن را مرطوب اما نه خیس، نگه دارید. برای مطالعه این پست از شما سپاسگزارم! امیدوارم به شما کمک کند تا گیاه خود را سالم و زیبا نگه دارید. اگر هنوز سوالی دارید که به آن پاسخ نداده ایم، در قسمت نظرات بپرسید، در اولین فرصت به شما پاسخ خواهیم داد. یا اینکه با شماره های زیر تماس بگیرید.

 

رزناز ارائه دهنده انواه گل های خاص آپارتمانی به صورت عمده و جزئی

شماره تماس: 09199194703 و 09199194603

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
اسکرول به بالا