نخل شامادورا

نگهداری نخل شامادورا

نخل شامادورا، به عنوان یکی از گیاهان آپارتمانی دوست داشتنی شناخته می شود. مراقبت کردن از نخل شامادورا خیلی راحت است. نور و آبیاری کم را تحمل می کند. این گیاه دوست داشتنی شاخ و برگ های سبز تیره دارد. برای اولین باز هم در ایالات متحده کشف شد و خیلی سریع به یکی از نخل های آپارتمانی محبوب، تبدیل شد. بعضی وقت ها نخل شامادورا را می توانید به صورت تک ساقه هم پیدا کنید. اما به طور معمول، بصورت دسته های کوچک در کنار هم رشد می کنند. از نخل شامادورا در گل آرایی و تاج گل هم استفاده می شود. یک نکته جالب در مورد این گیاه این است که تا بعضی وقت ها تا 40 روز بعد از بریدن گیاه هم می توانند زنده بمانند. نخل شامادورا رشد کندی دارد و سال ها طول می کشد تا به قد کامل برسد.

 

مراقبت از نخل شامادورا

نخل شامادورا که یکی از نخل های آپارتمانی دوست داشتنی است، در اکثر کشورهای معتدل رشد می کند. چون که با نور کم سازگاری دارد و دماهای پایین هوا را هم تحمل می کند، برای نگهداری در خانه، گزینه خوبی است. اگر نور زیاد و مستقیم به آن بتابد و همچنین بیش از حد آن را آبیاری کنید، شاهد مرگ نخل شامادورا می شوید.

 

خاک مناسب برای نخل شامادورا

در داخل خانه، مخلوط خاک گلدانی که با کیفیت بالا باشد و بر پایه پیت ماس باشد، مناسب است. مواظب باشید که مخلوط خراب نشود و اسفنجی نشود. در خارج از خانه، این نخل تقریباً در هر خاکی مثل شنی یا خاک رس، به خوبی رشد می کند. اما خاک شور را نمی تواند تحمل نمی کند.

 

آبیاری نخل شامادورا

مثل بسیاری از نخل های آپارتمانی، نخل شامادورا هم به آبیاری بیش از حد حساس هستند. آن ها نمی توانند یک گلدان غرق در آب را تحمل کنند. در حالت ایده آل، باید رطوبت را در سطح معمولی و یکنواخت نگه دارید. نخل شامادورا زمانی به آبیاری نیاز دارد که حدود یک سانتی متر از خاک آن خشک شده باشد. اگر دیدید که برگ های گیاه شما در حال زرد شدن است، نشان دهنده این است که گیاه شما به آب بیشتری نیاز دارد.

نخل شامادورا

دما و رطوبت مورد نیاز نخل شامادورا

نخل شامادورا می تواند دماهای پایین را هم تحمل کند ولی نه آنقدر پایین که یخ بزند و بمیرد. این گیاه را باید از هوای سرد نزدیک پنجره ها درهای بیرونی دور نگه دارید. با رطوبت متوسط رشد می کند. اگر دیدید که حاشیه ی برگ های نخل شامادورا در حال خشک شدن است، به احتمال زیاد دلیلش بادهای سرد یا دوره های خشکی طولانی است. برای بهتر کردن این وضعیت، قبل از اینکه شروع به آبیاری بیش از حد کنید، سطح رطوبت را زیاد کنید.

 

کود دهی نخل شامادورا

وقتی که در فصل های گرم سال هستیم و گیاه در حال رشد کردن است، یک یا دوبار با کود مایع، نخل شامادورا را تغذیه کنید. در فصل زمستان اصلا کوددهی را انجام ندهید.

 

تکثیر نخل شامادورا

این گیاه معمولا از طریق بذر و به وسیله پرورش دهندگان حرفه ای تکثیر می شوند. شاید بتوانید یک توده را با موفقیت به دو دسته کوچک تر تقسیم کنید. اما اصلا توصیه نمی کنم همچین کاری را انجام دهید. به این دلیل که گیاه و ریشه های آن تحت فشار زیادی قرار می گیرند. آنها را نمی توان با برش ساقه یا برش برگ تکثیر کرد. به طور کلی، بهترین کار برای پرورش دهندگان خانگی این است که به جای اینکه تلاش کنند نخل شامادورا را تکثیر کنند، یک گیاه جدید بخرند.

 

تعویض گلدان نخل شامادورا

نخل های شامادورا ریشه های نسبتا ضعیفی دارند و رشد آن ها هم نسبتا کند است. زمانی که می خواهید گلدان نخل شامادورا را تعویض کنید، خیلی با احتیاط این کار را انجام دهید. بطور کلی، رشد این گیاه آن قدر زیاد نیست که بخواهید مرتب گلدان آن را تعویض کنید. سالی یک بار کافی است. اما اگر محیط گلدان شما خراب شد و خاک آن مناسب رشد گیاه نبود، برای جلوگیری کردن از پوسیدگی ریشه آن را دوباره گلدان کنید.

 

حرف آخر

امروز درباره نگهداری نخل شامادورا صحبت کردیم. اگر هنوز سوالی دارید که جواب آن را در متن پیدا نکردید، می تواند در قسمت نظرات بپرسید و یا اینکه با شماره های زیر از طریق واتساپ بپرسید.

رزناز ارائه دهنده انواه گل های خاص آپارتمانی به صورت عمده و جزئی

شماره تماس: 09199194703 و 09199194603

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
اسکرول به بالا