نگهداری پتوس

فوت و فن نگهداری پتوس

پتوس یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی در جهان است زیرا نگهداری و مراقبت از آن خیلی راحت است. این گیاه سریع رشد می کند، مقاوم است و می تواند شرایط مختلف را تحمل کند. پتوس با برگ های قلبی شکل در رنگ های مختلفی وجود دارد؛ پتوس سبز، پتوس ابلق، پتوس مرمری، پتوس ارتشی، پتوس نئون، پتوس ببری و پتوس حصیری.

تقریبا همه پتوس ها شرایط نگهداری یکسانی دارند. نگهداری از این گیاه خیلی ساده است، به این معنی که حتی اگر شما در نگهداری گیاه مبتدی هم باشید، کشتن این گیاه برایتان سخت است. موضوع دیگر درمود پتوس این است که این گیاه در فهرست گیاهان تصفیه کننده هوا قرار گرفته است. با ما تا آخر این مقاله همراه باشید.

 

گلدان و خاک مناسب پتوس

اولین قدم برای مراقبت از هر گیاه آپارتمانی، قرار دادن گیاه در گلدان مناسب با خاک مناسب است. گلدانی که انتخاب می کنید فقط باید یک سایز بزرگتر از گلدان قبلی آن باشد. اگر گلدان خیلی بزرگ تر باشد، پس از آبیاری خاک خیلی مرطوب می ماند و ریشه ها می پوسند. اگر گلدان خیلی کوچک باشد، خیلی سریع خشک می شود و گیاه تمام مواد مغذی موجود در خاک را خیلی سریع می خورد. در هر دو صورت، برگ های شما ممکن است زرد شوند و بیوفتند و در نهایت گیاه شما خواهد مرد.
همیشه از گلدانی استفاده کنید که حداقل یک سوراخ زهکش در کف آن وجود داشته باشد تا آب اضافی خارج شود. زمانی که ریشه ها از ته گلدان بیرون زدند و یا اینکه خاک گلدان بلافاصله بعد از آبیاری خشک شد، می توانید متوجه شوید وقت آن رسیده که گلدان تان را یک سایز بزرگ تر کنید.
پتوس ها به خاک شان خیلی حساس نیستند، بنابراین هر ترکیب خاک گلدان با کیفیتی برای آن ها مناسب است. اگر قصد دارید خودتان مخلوط خاک را درست کنید، توصیه می کنم آن را با مواد معدنی و موادی که زهکشی را آسان می کنند(مانند پرلیت) ترکیب کنید.

نگهداری پتوس

نور مناسب برای پتوس

پتوس ها نور روشن و غیر مستقیم خورشید را دوست دارند. در چنین شرایطی خیلی سریع رشد خواهند کرد. پتوس ها نور کم را هم می توانند تحمل کنند اما دیگر به سرعت رشد نمی کنند. خب طبیعی است که بیشتر مردم دوست دارند گیاهانشان پر برگ و با ساقه های ضخیم باشد، بنابراین هرچه نور غیرمستقیم بیشتر باشد، بهتر است.

پتوس ها در زیر نورهای رشد هم به خوبی رشد می کنند. بنابراین اگر نور طبیعی در منزل ندارید، چراغ رشد می تواند گزینه خوبی باشد. درکل پتوس ها در نور زیاد و غیر مستفیم و یا در نور کم داخل خانه رشد می کند. تنها شرایط نوری که نمی تواند تحمل کند نور مستقیم خورشید و تاریکی کامل است.

 

آبیاری پتوس

مثل همه گیاهان آپارتمانی، شما باید مطمئن باشید آبی که استفاده می کنید املاح نداشته باشد. حالا یا می توانید از آب تصفیه شده استفاده کنید و یا اینکه مقداری آب را به مدت 24 ساعت یک جا قرار بدهید تا املاحش ته نشین شود. البته توجه کنید ظرفی که برای نگهداری آب انتخاب می کنید، در نداشته باشد. تا مواد شیمیایی مانند کلر، بتوانند به راحتی تبخیر شوند.
هر وقت سطح خاک پتوس خشک شد، باید آن را آبیاری کنید. به گیاهتان به اندازه ای آب بدهید که مقداری آب از زیر آن خارج شود. در فصل های بهار و تابستان که هوا گرم تر است، خاک گیاه شما نسبت به پاییز و زمستان زودتر خشک می شود. پس باید دفعات آبیاری را بیشتر کنید.

 

تکثیر پتوس

پتوس علاوه بر اینکه نگهداری راحتی دارد، یکی از ساده ترین گیاهان آپارتمانی برای تکثیر است. پتوس به راحتی در آب تکثیر می شود. تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک تکه از گیاه خود را درست زیر یک گره جدا کنید، آن را در یک لیوان آب بگذارید و در جایی که نور خوبی دارد قرار دهید. قلمه های شما می توانند برای همیشه در آب بمانند و رشد کنند. اما بهتر است زمانی که ریشه ها چند سانتی متر رشد کردند، آن ها را در خاک بکارید.

قلمه گرفتن از پتوس یک راه عالی برای پتوس هایی هست که ساقه هایشان خیلی زیاد رشد کرده اند. می توانید ساقه های بلند را به بخش های کوچک برش بدهید، آن ها را در آب ریشه دارد کنید و دوباره در گلدان اصلی بکارید. این کار به شما یک گیاه پرپشت و پر تر می دهد.

نگهداری پتوس

کوددهی پتوس

پتوس بسیار مقاوم است و می تواند ماه ها بدون کود زنده بماند. با این حال اگر می خواهید رشد بهتری داشته باشد، می توانید به آن کود 20-20-20 بدهید. همچنین از کود های مایع دیگری هم که در فروشگاه ما وجود دارد، می توانید استفاده کنید و از همان ماه اول تاثیر شگفت انگیز آن را ببینید.

 

حرف آخر

همانطور که می بینید دلایل زیادی برای دوست داشتن یک پتوس وجود دارد. برای افراد مبتدی بسیار مناسب است زیرا نگهداری فوق العاده راحتی دارد. پتوس ها به سرعت رشد می کنند و به طور کلی، داشتن یک گلدان پتوس، از واجبات هر خانه است. برای مطالعه این پست از شما سپاسگزارم. امیدوارم به شما کمک کند تا گیاهتان را سالم و زیبا نگه دارید. اگر هنوز سوالی دارید که به آن پاسخ نداده ایم، در قسمت نظرات بپرسید، در اولین فرصت به شما پاسخ خواهیم داد.

رزناز ارائه دهنده انواه گل های خاص آپارتمانی به صورت عمده و جزئی

 

 

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
اسکرول به بالا