بهترین زمان آبیاری گیاهان در تابستان

اگر در یک روز گرم تابستان در محله خود قدم بزنید، شاهد روش‌های بسیار متفاوت آبیاری می‌شوید. برخی از همسایه‌ها شلنگ آبی در دست گرفتند و برخی دیگر در خانه‌های خود نشسته‌اند و آبیاری را به سیستم‌های اتوماتیک سپرده‌اند. با این حال، زمان آبیاری شما نه تنها به گیاهان سالم‌تر منجر خواهد شد، بلکه می‌تواند بر روی صورتحساب آب منزل شما نیز تاثیرگذار باشد. بنابراین در ادامه این مطلب همراه باشید تا بهترین زمان آبیاری گیاهان در تابستان را برای‌تان توضیح دهم.

آبیاری در صبح یا شب؟

کدام زمان برای آبیاری گیاهان بهتر است؟ جواب به یک سری موارد بستگی دارد. به طور کلی این روشی عاقلانه است که از دستگاه آبپاش استفاده کنید یا اگر در مناطق بارانی هستید اجازه دهید که باران گیاهان شما را آبیاری کند. به هرحال صبح‌ها حدود ساعت ۶ بهترین زمان آبیاری گیاهان است. اگر چه همه افراد در این زمان فرصتی برای رسیدن به باغچه و گیاهان خود ندارد. بنابراین می‌توانید آبیاری گیاهان را در هنگام عصر انجام دهید.

گیاهان یک یا چندین ساله

دانستن عمر گیاه یک عامل کلیدی در تصمیم گیری در مورد آبیاری آن‌ها در طول فصل گرما است. گیاهانی که یک ساله هستند، تمام چرخه حیات و رشد خود را تنها در طول یک فصل انجام داده‌اند. بنابراین این گیاهان در طول سال اول ریشه‌های بسیار کوتاهی دارند و از خشک شدن تنها چند سانتی‌متر از خاک‌شان در تابستان رنج می‌برند. مانند گل همیشه بهار، گل حنا و شمعدانی.

گیاهان چند ساله، گیاهانی هستند که ریشه‌های عمیقی دارند و می‌توانند دوره‌های خشکسالی و کم آبی را راحت‌تر پشت سر بگذارند. برخی از گیاهان مانند علف پروانه ریشه‌های شیری دارند که چندین اینچ در خاک نفوذ می‌کنند و آب را در خود ذخیره می‌کنند. به این ترتیب می‌توانند فصل‌های گرم را به راحتی تحمل کنند.

بهترین زمان آبیاری گیاهان چندین ساله ۱ یا ۲ بار در طول هفته به صورت عمیق می‌باشد.

سبزیجات

در ابتدا باید بگویم که هیچ‌گونه سبزی‌ای وجود ندارد که بتواند کم آبی را تحمل کند. بی‌توجهی به باغچه سبزیجات می‌تواند باعث کاهش رشد، پژمرده شدن و در نهایت مرگ گیاهان شود. اغلب سبزیجات (مانند گل کلم، کرفس، فلفل، تربچه و …) در طول فصل گرما نیاز به آب بسیار زیادی دارند. این گیاهان برای تولید یک محصول عالی نیاز به خاک دائما مرطوب دارند. از شیوه آبیاری قطره‌ای استفاده کنید یا شلنگ را بر روی خاک قرار دهید تا موجب خیس شدن برگ‌های گیاه نشوید.

درختان و درختچه‌ها

این تفکر که بارش باران می‌تواند درختان و درختچه‌ها را به خوبی آبیاری کند، کاملا اشتباه است. این گیاهان به علت ریشه‌های عمیق و بلند خود در خاک برای سالم ماندن‌شان نیاز دارند که به خوبی و عمیقا آبیاری شوند. گاهی بهترین زمان آبیاری گیاهان پس از بارش کمی باران است. چرا که باران با مسطح کردن خاک، باعث می‌شود که آب عمیق‌تر نفوذ کند.

امیدوارم مطالعه این مقاله به شما در آبیاری گیاهان در تابستان کمک کند.

تا مقاله بعدی خدانگهدار…

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
اسکرول به بالا