اصول کوددهی به گیاهان

اصول کوددهی به گیاهان

مانند همه انسان ها، گیاهان هم برای رشد مناسب و سالم ماندن، به مجموعه ای از مواد مغذی ضروری، نیاز دارند. نیتروژن، فسفر و پتاسیم، که به عنوان مواد درشت مغذی شناخته می شوند، مورد نیاز اساسی گیاهان هستند. همچنین تعدادی مواد ریز مغذی هم وجود دارند که گیاهان کمتر به آن ها نیاز دارند که لازم نیست نگران آن ها باشید. شاید برایتان سوال پیش بیاید که مواد ریز مغذی و درشت مغذی اصلا چه معنی می دهند و چه موادی هستند؟ کلا مواد مغذی به شکل ریز مغذی ها و درشت مغذی ها وجود دارند. ریز مغذی ها شامل همه مواد معدنی و ویتامین ها هستند که در انجام واکنش های شیمیایی، به درشت مغذی ها کمک می کنند. درشت مغذی ها هم شامل لیپیدها، کربوهیدرات ها و پروتئین ها هستند که به عنوان منبع های انرژی، به کار می روند.

اگر مقدار مناسبی از این درشت مغذی ها به گیاهان نرسد، در نهایت گیاهانی بسیار غمگین خواهید داشت که دارای ساقه های ضعیف، برگ های کوچک، گل های کمتر و با رنگ نامناسب هستند. در مقاله امروز قصد داریم درباره اصول کوددهی به گیاهان صحبت کنیم. پس اگر شما هم جزو آن دسته از افراد هستید که به سلامت گیاهانشان اهمیت می دهند، مقاله امروز را از دست ندهید.

اصول کوددهی به گیاهان

 

چرا گیاهان به کود نیاز دارند؟

تمام مواد مغذی برای رشد گیاه در خاک وجود دارد و یا در هوا شناور است، پس کوددهی چه فایده ای دارد؟ نکته اینجا است که همه گیاهان نمی توانند به مواد مغذی موجود در خاک یا هوا دسترسی داشته باشند. هر نوع خاک، ترکیبی از مواد مغذی خاص خودش را دارد. بنابراین قبل از فکر کردن به اینکه چه کودی به گیاه بدهید، به این فکر کنید که چه نوع خاکی برای گیاهتان مناسب است. فعالیت هایی مانند کشاورزی فشرده، ساخت و ساز و ترافیک می توانند ساختار خاک را تغییر دهند و مواد مغذی مورد استفاده گیاهان را محدود کنند. در برخی موارد، مواد مغذی به طور طبیعی برای شروع وجود ندارند یا به مرور زمان از بین رفته اند. به همین دلایل، ما مجبور هستیم عناصر مورد نیاز گیاهان را که دور از دسترس آن ها هستند، در اختیارشان قرار بدهیم.

این باوری غلط و اشتباه است که کوددهی بیشتر، بهتر است. ممکن از بیش از حد نیاز گیاه به آن کود بدهید و به آن آسیب برسانید و یا حتی گیاهتان را بکشید!

 

انواع کود های گیاهان

دو نوع کود برای گیاهان وجود دارد. یکی دانه ای (که به آن پودری یا گرانول هم می گویند،) و دیگری محلول در آب. هر کدام از این کود ها مزایا و معایب خاص خودشان را دارند. کود های گرانولی، غذا را به آرامی به گیاه می رسانند و خوبی آن ها این است که مدت زمان بیشتری گیاه را تغذیه می کند. این نوع از کود های دانه ای یا همان گرانولی، به سرعت انواع محلول در آب از خاک خارج نمی شوند. کود های محلول در آب سریع تر عمل می کنند اما طول عمر آن ها کمتر است. به این معنی که دفعات بیشتری نسبت به کود دانه ای استفاده شود.

هر دو نوع از این کود ها موثر هستند. بنابراین کود انتخابی شما بستگی به این دارد که آیا می خواهید گیاهان خود را سریع اما بطور مداوم تغذیه کنید، و یا اینکه یک بار تغذیه کنید اما طولانی مدت.

اصول کوددهی به گیاهان

چه زمانی کوددهی انجام شود؟

دانستن زمان کوددهی، به اندازه استفاده از کود مهم است. اگر کود را زمانی که گیاه می تواند از آن استفاده کند، استفاده نکنید، کود دادن فایده ای ندارد. بیشتر گیاهان چند ساله، یک ساله، سبزیجات و چمنزارها، اگر با کود دانه ای در اوایل بهار تغذیه شوند، ثمر خوبی به شما می دهند. از کوددهی کردن قبل از باران بهاری خودداری کنید زیرا فقط پول خود را دور می اندازید. دلیل آن هم این است که مواد مغذی به راحتی از خاک خارج می شوند.گیاهان یکساله ها دوست دارند سه تا چهار بار دیگر در طول فصل رشد با کود حاوی فسفر بالا و محلول در آب تغذیه شوند. کاکتوس ها و ساکولنت هایی هم که در منزل نگهداری می کنید، معمولا به کود زیادی نیاز ندارند. کافی ست یک یا دو دوز کود مایع در یک سال به آن ها بدهید.

سرعت رشد بسیاری از گیاهان آپارتمانی برگ دار و گل دار، در ماه های سرد سال، کاهش پیدا می کند. گیاهان آپارتمانی در این ماه ها به مواد مغذی زیادی نیاز ندارند. در فصل های بهار و تابستان، ماهی یک بار با کود های مایع آن ها را تغذیه کنید.  برای درختان و بوته ها، به ویژه آن هایی که گل می دهند، یک دوز کود گرانول در بهار و یک دوز دیگر در پاییز مناسب است. اواخر پاییز نیز زمان خوبی برای کود دادن پیازها است، به خصوص اگر برای اولین بار است که آن ها را می کارید. گل رز اشتهای سیری ناپذیری دارد. برای چاق نگه داشتن و شادابی آن ها، هر هفت روز در فصل گلدهی آن ها را با یک کود محلول تغذیه کنید.

یک نکته مهم که درباره اصول کوددهی به گیاهان باید بدانید این است که کوددهی فقط مخصوص گیاهانی است که به خوبی تثبیت شده اند. کود دادن به دانه ها یا نهال های ریز، باعث سوختن آن ها می شود.

 

کوددهی گیاهان آپارتمانی، از اهمیت بیشتری برخوردار است

گیاهان آپارتمانی به دلیل اینکه در گلدان هستند، نسبت به گیاهانی که در باغ رشد می کنند، به توجه بیشتری نیاز دارند. ریشه گیاهانی که در باغ هستند، می توانند برای جست و جوی آب و مواد مغذی، در سطح خاک حرکت کنند. اما گیاهان آپارتمانی که در گلدان رشد می کنند، این امکان را ندارند و ریشه ها محدودتر هستند. این گیاهان برای تامین آب و مواد مغذی مورد نیازشان برای رشد، به شما وابسته هستند.

 

خرید کود

رز ناز بهترین کود ها را برای گیاهان شما آورده است که می توانید تهیه کنید و دیگر نگران رشد گیاهانتان نباشید. برای خرید کود، اینجا را کلیک کنید. اگر هر سوالی در زمینه اصول کوددهی به گیاهان دارید می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید.

رزناز ارائه دهنده انواه گل های خاص آپارتمانی به صورت عمده و جزئی

شماره تماس: 09199194703 و 09199194603

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
اسکرول به بالا