اصول نگهداری کاکتوس در خانه

اصول نگهداری کاکتوس در خانه

فرقی نمیکند از زمان همه گیری ویروس کرونا شروع به نگهداری گیاهان در منزل کرده باشید یا اینکه سال هاست از گیاهان آپارتمانی مراقبت میکنید، به هر حال همه ما این روز ها به دنبال راه هایی میگردیم که شادابی و زیبایی را به خانه هایمان اضافه کنیم. یکی از گیاهانی که نگهداری راحتی دارد و ممکن است کمتر به آن توجه کرده باشید، کاکتوس ها هستند. امروز در این مقاله، به شما راه های نگهداری از کاکتوس ها را آموزش می دهیم.

 

  1. به کاکتوس های خود نور کافی بدهید.

کاکتوس ها از دریافت کردن نور خورشید لذت میبرند. آن ها را در گرم ترین و پرنور ترین قسمت خانه تان قرار دهید. اگر بالکن و یا حیاط دارید، بهتر است در تابستان آن ها را برای تعطیلات تابستانی به بیرون ببرید. کاکتوس ها در فضای آزاد رشد بهتری دارند. با وجود اینکه کاکتوس ها به 8 ساعت نور در روز نیاز دارند، ممکن است دچار آفتاب سوختگی هم بشوند. با وجود همه علاقه کاکتوس ها به نور خورشید، اگر دیدید که رنگ آن ها در حال عوض شدن و رفتن به سمت زرد و قهوه ای است، آن ها را از نور خورشید دور کنید تا خنک شوند. بطور کلی، کاکتوس ها از آب و هوای خشک لذت میبرند.

اصول نگهداری کاکتوس در خانه

  1. کاکتوس های خود را به درستی آبیاری کنید.

به این توصیه توجه کنید و گیاهانتان را راضی نگه دارید. کاکتوس ها به زنده ماندن بدون آب معروف شده اند. دلیل زنده ماندنشان هم این است که آن ها آب را درون ساقه هایشان نگه می دارند. با این حال، اینگونه نیست که آن ها اصلا به آبیاری نیاز ندارند. حتما هر چند هفته یک بار خاک گیاه را بررسی کنید. یکی از دلایلی که بیشتر مردم قادر به نگهداری کاکتوس ها نیستند این است که آنها تمایل دارند به کاکتوس ها بیش از حد آب بدهند. همین آبیاری زیاد باعث میشود که ریشه کاکتوس ها پوسیده شود.

مطمئن شوید که بین دو فاصله آبیاری، خاک کاکتوس ها حتما خشک شود. در خاکی که زهکشی خوبی دارد، کاکتوس شما هر 10 تا 14 روز در تابستان نیاز به آب پیدا می کند. بعد از آبیاری، همیشه مطمئن شوید که آب اضافی از زیر گلدان خارج می شود. در فصل زمستان، فقط باید ماهی یک بار کاکتوس های خود آبیاری کنید. کاکتوس ها معمولا در زمستان به خواب می روند. یا اصلا رشد نمی کنند و یا رشد آن ها خیلی کم است. این قبموضوع کاملا طبیعی است و جای نگرانی ندارد.

 

نکاتی که به شما در آبیاری کردن کاکتوس ها کمک می کند

  • ممکن است فکر کنید که کاکتوس های بزرگ تر به آبیاری بیشتری هم نیاز دارند. اما در واقعیت اینطور نیست. کاکتوس های جوان تر و کوچک تر، سرعت رشد بیشتری دارند بنابراین به آب بیشتری هم نیاز دارند.
  • اندازه گلدان هم یکی از عواملی است که در تعداد دفعات آبیاری شما تاثیر می گذارد. در گلدان های خیلی کوچک، احتمال پوسیدگی ریشه وجود دارد. گلدان های خیلی بزرگ هم برای تخلیه آب به زمان بیشتری نیاز دارد که همین موضوع باعث می شود کاکتوس مستعد رشد نکردن شود. بنابراین، خیلی توجه کنید که گلدان انتخابی شما، متناسب با سایز کاکتوس تان باشد.

اصول نگهداری کاکتوس در خانه

  1. از خاک و کود مناسب برای کاکتوس های خود استفاده کنید.

خاک مناسب یکی از گزینه های مهم برای رشد گیاه است. مطمئن شوید زمانی که میخواهید کاکتوس ها را بکارید، از ترکیب خاک مناسب استفاده کنید. کاکتوس ها خاکی را ترجیح می دهند که ماسه و سنگ بیشتری داشته باشد و راحت آب اضافی را تخلیه کند. همچنین شما میتوانید از کود مخصوص کاکتوس استفاده کنید. توصیه ما این است که یک بار در بهار و یک بار در تابستان، به کاکتوس هایتان کود دهید.

اصول نگهداری کاکتوس در خانه

  1. هنگام تعویض گلدان کاکتوس، به این نکات توجه کنید.

قبل از تعویض کردن گلدان، به گلدانی که می خواهید کاکتوس را به آن انتقال دهید خوب توجه کنید. گلدان باید حتما زهکشی مناسبی داشته باشد. سوراخ های ته گلدان را بررسی کنید که حتما آب از آن بتواند عبور کند و در کف گلدان آب راکد نماند.

 

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
اسکرول به بالا