سم پاشی گیاه
چهار شنبه 24 آبان 1396
بازدید: 3017

 

 

 

 

گل‌ها و گیاهان آپارتمانی موجب زیبا و باصفا شدن محیط زندگی‌مان می‌شوند. اما گیاهان نیز موجودات زنده‌ای هستند که به مراقبت نیاز دارند. برای اینکه گیاهان شاداب و سرسبزی داشته باشیم، باید اصول نگهداری از آن‌ها از جمله سمپاشی گیاهان را به خوبی بلد باشیم. شناخت گیاه و حساسیت‌ها، دشمنان و عوامل بیماری‌زا کمک زیادی به ما می‌کند تا بتوانیم به نحو احسن از گیاهان نگهداری کنیم.

هر گیاهی در معرض حملات آفاتی است که می‌تواند موجب از بین رفتن آن گیاه شود. برای مبارزه با هر آفتی، ابتدا باید آن را به خوبی بشناسیم تا بتوانیم عامل از بین بردن آن را به درستی انتخاب کنیم. شناخت آفات گیاهی و شیوه سمپاشی گیاهان آپارتمانی می‌تواند در نگهداری مناسب از آن‌ها به ما کمک به سزایی بکند.

 

 

 

انواع آفات گیاهان آپارتمانی

 

 

 

روش‌های مراقبت از گیاهان آپارتمانی

 

پیشگیری کردن همیشه از درمان راحت‌تر است. برای اینکه همواره گیاهان سرحالی داشته باشید لازم است اصول مراقبت از گیاهان را یاد بگیرید. باید به صورت مرتب گیاهان را بررسی کنید و به ظاهر آن‌ها توجه داشته باشید. به این ترتیب، در صورتی که علائمی از بیماری یا وجود آفات در آن‌ها دیدید، زود دست به کار شوید و برای درمان اقدام کنید.

هر روز از گیاه بازدید کنید و اگر برگ زرد شده یا سوخته‌ای را مشاهده کردید، آن را از گیاه جدا کنید. به این دلیل که وجود برگ‌های خراب موجب آسیب سایر برگ‌ها نیز می‌شود.

گلدان را هر دو سه هفته یک بار به داخل حمام یا بالکن ببرید و تمام برگ‌های آن را خوب بشویید. توجه داشته باشید که آب را با فشار روی برگ‌ها نگیرید تا به گیاه آسیب نرسانید. می‌توانید چند قطره مایع ظرفشویی درون سطل آبی ریخته و با یک دستمال نرم یا اسفنج، برگ‌ها را با دقت تمیز کنید.

اگر گیاه‌تان به خاک جدید نیاز دارد، با حرارت دادن خاک، آن را ضدعفونی کنید و آفات احتمالی را از بین ببرید. در صورت مشاهده هرگونه آسیب به گیاه، مانند سوراخی برگ‌ها، سوختگی، زرد شدن ، مواد چسبناک و یا لکه‌های سفید یا سیاه روی برگ‌ها، اقدام به سم‌پاشی کنید تا پیش از اینکه آفت کل گیاه را از بین ببرد، آن را نجات دهید.

روزانه برگ گیاهان را با دقت بررسی کنید و در صورت مشاهده هر گونه آسیبی مانند ایجاد سوراخی روی برگ‌ها، یا سوختگی و زرد شدن برگ‌ها، با شستشو و سمپاشی، آفات را از بین ببرید.

 سمپاشی گیاهان آپارتمانی

برای از بین بردن انواع آفات گیاهان آپارتمانی، انواع و اقسام سم‌های مختلفی وجود دارد. به طور کلی می‌توان سمپاش‌ها را به دو دسته سم شیمیایی و سم خانگی تقسیم کرد. سم‌های شیمیایی در انواع مختلف محلول یا پودر موجود است. برگی را که دچار آسیب شده است را از گیاه قطع کنید و آن را به یک گلفروشی‌ها یا متخصص گیاهان نشان دهید تا سم و آفت‌کش مناسبی به شما معرفی کند.

سم را خریداری کنید و بر اساس دستورالعمل نوشته شده روی بسته‌بندی آن، عمل کنید. با این حال اگر آسیب‌های وارده به گیاه‌تان چندان شدید نیست و وضعیت بحرانی ندارد، می‌توانید با استفاده از سم خانگی خودتان درمان را شروع کنید. پیش از استفاده از هرگونه سم و آفت‌کشی لازم است نکات ایمنی را رعایت کنید.

 

 

 

گیاه را به بیرون از خانه، درون بالکن یا حیاط یا هر جای دیگری که هوای آزاد در جریان باشد ببرید. مراقب باشید که در نزدیکی محل سمپاشی، مواد غذایی یا لوازم آشپزخانه نباشد. لباس بلندی بپوشید و بینی و دهان خود را با ماسک بپوشانید. دستکش به دست کنید و به چشمان‌تان عینک ایمنی بزنید.

کودکان و افراد بیمار و حساس را از محل سمپاشی دور کنید. هر نوع سمی اعم از شیمیایی یا سم خانگی را ابتدا روی ناحیه کوچکی از گیاه تست کنید. در صورت نبود هیچ گونه مشکل یا حساسیتی از جانب گیاه، سمپاشی گیاهان را روی کل گیاه انجام دهید.

گیاه سمپاشی شده را برای ساعاتی در همان محل نگه دارید و اجازه دهید تا کاملا خشک شود، سپس داخل منزل بیاورید. باقی مانده سم را در محیط زیست رها نکنید. ظرف حاوی آفت‌کش را به خوبی شسته و در آفتاب خشک کنید. تمامی لباس‌ها و دستان خود را نیز با دقت بشوئید.

 

 

با استفاده از موادی که در خانه دارید می‌توانید محلول‌هایی را بسازید که از آن برای دفع آفات و سمپاشی گیاهان آپارتمانی استفاده کنید. این محلول‌ها چون از مواد طبیعی ساخته می‌شود، ضرر سم‌های شیمیایی را نداشته و به راحتی قابل استفاده است. در زیر به آموزش ساخت چند نوع سم خانگی می‌پردازیم.

 

 

 

 

 

جمع بندی

در این مقاله به معرفی انواع آفات و سمپاشی گیاهان آپارتمانی، روش‌های از بین بردن این آفات و هم‌چنین آموزش ساخت چند سم خانگی پرداختیم. گیاهان موجودات حساسی هستند که به توجه و مراقبت دائمی ما نیاز دارند. هر گیاهی به محیط زندگی خاص خود نیاز دارد که لازم است هنگام خریداری آن گیاه از میزان نور، دما و آب مورد نیاز برای رشد آن آگاه شویم و این شرایط را برای گیاهان فراهم کنیم. در کنار این اقدامات، باید آن‌ها از وجود شته، باکتری‌ و آفت نیز پاک‌سازی کنیم.

به طور مرتب باید وضعیت ظاهری گیاهان را بررسی کنیم تا در صورت بروز علائم بیماری، سریع دست به کار شویم. زرد شدن، سوراخ شدن یا حالت پژمردگی و سوختگی برگ‌ها از جمله علائمی است که احتمال وجود آفت در گیاه را می‌دهد و ما را مجبور به آفت‌زدایی می‌کند. شته‌، کنه‌، شپشک‌ و قارچ گیاهان آپارتمانی از انواع آفاتی هستند که با حمله به گیاهان موجب بیماری و آسیب آن‌ها می‌شوند که لازم است برای دفع این عوامل بیماری‌زا، با رعایت نکات ایمنی اقدام به سمپاشی گیاهان آپارتمانی کنیم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

در زمان سم پاشی به دوره کارنس سم باید توجه کرد .به فاصله زماني مجاز بين آخرين سمپاشي تا برداشت محصول ،دوره كارنس گفته می شود.به عنوان مثال وقتی بر روی بطری سم نوشته شده دوره كارنس 14 روز ؛يعنی از روزی كه سمپاشی انجام شد به مدت 14 روز ازچيدن ميوه ها و خوردن آنهاخودداری شود(حتی شستن ميوه آنرا تميز نمی كند).

 

 

بعد از خريداری سم مورد نظر، مقدار مناسب از آن را طبق دستور متخصص با آب حل نموده و کاملاً به هم بزنيد تا محلول شيری رنگ به دست آيد. در هنگام استفاده، از دستکش و ماسک استفاده نمائيد و کودکان را از محل سم پاشی دور نمائيد. گياه را به فضای باز منتقل نماييد. گل های گياه را با روزنامه و نايلون بپوشانيد؛ در غير اين صورت تمامی گل ها خواهند ريخت. 

‍ زمان مناسب جهت سم پاشی اوايل صبح و اواخر روز در صورت عدم وزش باد می باشد. دقت نمائيد سم به تمامی نقاط گياه برسد؛ براي اين کار و اطمينان از حصول نتيجه مي توانيد برگ هایی را که علايم شديدی دارند و يا در جایی قرار دارند که امکان دارد محلول سم به آن جا نرسد، به وسيله ی يک پنبه آغشته به محلول سم، سمپاشي نمائيد. بعد از اتمام سم پاشی، کليه ی محلول باقی مانده سم را دور بريزيد و همه وسايل استفاده شده را نيز ضدعفونی کنيد. 

سمپاشی را باید طبق دستور هر هفته یا هر دو هفته انجام دهید تا گیاه سلامتی خود را باز یابد.باقیمانده پودر سم را برای استفاده بعدی، در محلی دور از دسترس اعضای خانواده و در ظرف و شیشه هائی نگهدارید که ضمن عدم تماس با هوا، شباهتی با شیشه ها و ظروف موادغذائی و آشامیدنی نداشته باشد. 

 

گاهی پيش مي آيد كه گياهان موردعلاقه ما درمنزل ويا درختان كه درباغ يا باغچه داريم دچار مشكلاتي مي شوند دراين مواقع همه سعی بر این داريم كه سراغ آسانترين راه يعني سمپاشي رفته واز  بهترین و قویترین آفت کش‌ها و قارچ کش ها در کنترل آفات و بیماریهای محصولاتمان استفاده نمائيم .براي درمان گياهان بايد به نكاتی توجه كرد كه عدم توجه به هر يك از آن ها عدم حصول نتيجه را در پی دارد.درصورتي كه برگ گياه دچارآفت شده باشد(چنانچه اين خسارت درحدی است كه تصورمي كنيد اگر از آن جلوگيری نشود منجربه نابودی گياه يامحصول خواهد شد) نمونه برگ آلوده را داخل نايلون گذاشته وبه متخصص گياه پزشكی نشان دهيد واگر خسارت روی تنه درخت بوده ويابه هر دليل قابل انتقال نباشد ازايشان درخواست بازديد درمحل نمائيد تاپس ازبررسي دقيق وتعيين سم ،نسخه مربوطه را صادركرده وشما رابه مراكز دارای مجوز( از اداره كشاورزی ،واحدحفظ نباتات) معرفي كنند. 

 

موارد درج شده بر روي بسته بندي (ليبل)سموم ازجمله ميزان مصرف،دوره كارنس ،سازگاري و...را به دقت مطالعه و رعایت کنید .نکته مهم در بکار گیری سموم ،ميزان صحیح مصرف می باشد : چنانچه دزمصرف سمي 5/1 درهزارعنوان شده باشد يعني 5/1 ليتر سم در 1000 ليتر آب ريخته وسپس سمپاشي كنيد.مثلا در سمپاشي كه داراي مخزن 10 ليتري مي باشد 15 ميلي ليتر(همان سي سي)ودر سمپاش 20 ليتري 30 ميلي ليتر ريخته شود.برای سم پاشی گیاهان

گلدانی ،1/5 سی سی سم در یک لیتر آب حل می شود

 

 

 

 

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.